Pokiaľ sa vydáte do najbližšieho klenotníctva, čaká vás naozaj veľký výber šperkov z rôznych materiálov. Medzi tie najpopulárnejšie stále patrí zlato, a to najmä biele. Okrem toho, že pôsobí minimalistickým dojmom, niekomu môže pripadať aj elegantnejšie a oveľa univerzálnejšie, než napríklad zlato žlté alebo ružové. Možno aj práve preto po ňom siaha mnoho zákazníkov.

História bieleho zlata

Pred koncom 19. storočia bolo biele zlato neznáme. Avšak počas neskorého viktoriánskeho obdobia, metalurgovia zistili, že pokiaľ zmiešate biele kovy s čistým žltým zlatom, výsledným efektom potom bude chladná strieborná farba. Nová zliatina sa okamžite stala zaujímavou alternatívou k platine, ale predstavená verejnosti bola až pred prvou svetovou vojnou. Avšak, až počas druhej svetovej vojny získalo svoju popularitu a biele zlato sa hojne nakupovalo. Platinu počas vojny bolo takmer nemožné zohnať.

A čo to vlastne biele zlato je a z čoho sa skladá?

V českom šperkárstve sa najviac využíva 14k zlato, ktoré má označenie 585/1000. To znamená, že obsahuje 58,5 % rýdzeho zlata a 41,5 % ostatných kovov. Rovnako tak 18k zlato s označením 750/1000 obsahuje 75 % zlata a 25 % prímesí. V zahraničí sa bežne predávajú aj šperky s nižšou rýdzosťou.

Biele zlato je zliatinou niekoľkých kovov, konkrétne zlata, niklu, medi a zinku, ktoré vynikajú svojou tvrdosťou a sú preto vhodné na výrobu prsteňov. Ďalšou používanou kombináciou je zlato, paládium a striebro, avšak tento variant je drahší a mäkší (nie tak vhodný pre prstene vďaka ľahšiemu poškriabaniu). Každý použitý prvok má vplyv na vlastnosti zliatiny a rovnako aj na jej cenu. Prirodzenou farbou bieleho zlata je kombinácia žltej, niekedy hnedastej, šedá až jemne ružová. Aby sme dosiahli obľúbenú striebornú farbu, je potrebné pridať povrchovú vrstvu bieleho ródia, ktorá zároveň funguje ako ochranná bariéra šperku.

Vlastnosti zlata

Biele zlato je najznámejšie pre svoju bielu farbu, univerzálnosť a jeho odolnosť voči poškriabaniu. Práve preto je toľko obľúbené v prípade zásnubných prsteňov a svadobných obrúčok. Dokonale mu to pristane v spoločnosti diamantov, ako aj farebných drahokamov, prevažne zafírov, rubínov, smaragdov alebo akvamarínov. Biele zlato je galvanicky pokovované hypoalergénnym ródiom, takže je tento druh kovu pre alergikov jasnou voľbou.

Starostlivosť o biele zlato

Pokiaľ chcete, aby vaše šperky nestrácali lesk a boli krásne ako na začiatku, máme pre vás pár jednoduchých trikov, ako na to:

  • Po každom nosení šperky jemne očistite mäkkou handričkou. Ako správne čistiť šperky? Prečítajte si náš starší článok.
  • Starostlivo ich uschovajte. Zlato je pomerne mäkký kov, a preto šperky skladujte v šperkovnici s hladkým povrchom.
  • Vyhnite sa kontaktu s agresívnymi chemikáliami, ako je chlór alebo bielidlá, ktoré môžu šperky poškodiť.
  • Nechajte si ich každých pár mesiacov profesionálne vyčistiť a vyleštiť.
  • Skontrolujte, či nie sú uvoľnené kamene, v prípade potreby ich nechajte opraviť.
  • Ak sa na vašich šperkoch objavia matné mapy, začnú černieť alebo zmenia farbu povrchu, môže ísť o oxidáciu zlata. Pripravte sa a predíďte situácii tým, že si prečítate skvele spracovaný článok na klenota.sk.