Viete, ako spoznať kvalitné biele zlato a ako ho odlíšiť od podobného striebra, alebo dokonca od lacných náhradiek? V nasledujúcom článku sa budeme rozprávať o bielom zlate, jeho rýdzosti a o tom, ako si overiť jeho pravosť.

Ako spoznať (nielen) biele zlato

Pravdepodobne už ste počuli o puncu. Používa sa na označenie zlata, ale aj striebra a platiny. Ako sa v tomto označení vyznať a aký punc má biele zlato?

Punc obsahuje tzv. číslo rýdzosti, ktoré udáva najnižší možný obsah zlata v celku. Čisté (rýdze) zlato má 24 karátov. Číslo rýdzosti je 999/1000 a znamená to, že materiál obsahuje minimálne 99,9 % zlata (Au). S niečím takým sa však u šperkov a klenotov nestretnete. Tie sa prakticky nikdy nevyrábajú z čistého zlata. Preto môžete naraziť predovšetkým na označenie:

  • 750/1000 čo značí 18-karátové zlato (75 % obsahu Au)
  • 585/1000 označuje 14-karátové zlato (58,5 % podielu Au)
  • 375/1000 je potom 9-karátové zlato (37,5 % prvku Au)

 U bieleho zlata platí úplne rovnaký punc ako pri „žltom“. Ide totiž o zlatú zliatinu s kovmi, ktoré mu dodávajú špecifickú farbu, čo je napríklad paládium alebo nikel, ale napríklad aj striebro a ďalšie prvky.

Šperky z bieleho zlata sú obvykle 14 alebo 18-karátové a podľa toho bude vyzerať punc (750/1000 alebo 585/1000). Súčasťou puncu sú aj ikonky či obrázky – v prípade obľúbeného 14-karátového variantu je to kačica (resp. hlava kačice) s číslom 4. U 18-karátového zlata obsahuje punc hlavu kohúta a číslo 3.

Puncové značenie je unifikované a povinné. To znamená, že punc musí byť na zlatých výrobkoch zo zákona uvedený. Ak chýba, je to známka, že šperk je podozrivý a nemusí byť pravý. Z akého materiálu je v skutočnosti vyrobený, to si môžete overiť aj inými spôsobmi.

Overenie rýdzosti

Dôrazne odporúčame odniesť nepuncovaný šperk k profesionálnemu zlatníkovi, ktorý vám presný obsah zlata overí pomocou spektrografu. Určité skúšky je možné vykonať aj v domácom prostredí, ale ich spoľahlivosť je nízka a niektorými metódami môžete šperk poškodiť. Napriek tomu vám ich pár predstavíme…

Ide napríklad o skúšku silnejším magnetom, na ktorý by zlato nemalo reagovať. Táto metóda odhalí len naozaj veľmi lacný a nepodarený falzifikát. Invazívnu metódu predstavuje skúška vrypom, ktorá odhalí, či farba zostáva rovnako zlatá ako na povrchu, alebo sa zmení. Zmena farebnosti môže nastať aj pri dlhšom nosení a napovedá, že šperk je len pozlátený.

Ako rozoznať biele zlato od striebra?

Bezpečne sa to dá opäť podľa puncu. Striebro nemusí byť puncované, a pokiaľ je, obsahuje iné čísla, napr. 959/1000, 900/1000, 835/1000 najčastejšie však 925/1000 – ide o najbežnejšiu zliatinu, s ktorou sa dá u nás stretnúť a nazýva sa „sterlingové“ striebro.

Oproti striebru má biele zlato aj iné vlastnosti. Striebro rýchlejšie podlieha skaze, môže černieť vplyvom potu a má nižšiu mechanickú odolnosť. Klenot z bieleho zlata teda vydrží oveľa dlhšie v dokonalej podobe.

Ródiové pokovanie

V súčasnosti sa u šperkov z bieleho zlata veľmi často pristupuje ku galvanickému pokovaniu ródiom. To isté sa robí aj pri striebre. Tieto materiály je potom ťažké vizuálne odlíšiť. Táto úprava zvyšuje povrchovú odolnosť výrobku, ale časom sa opotrebuje a treba úpravu obnoviť.