Výroba šperkov je asi rovnako stará ako ľudstvo samé. Už od samého počiatku, ako si človek uvedomil samého seba a odlíšil sa od zvierat, je výroba šperkov súčasťou ľudskej spoločnosti. Šperky sa vyrábali a vyrábajú z najrôznejších materiálov. Šperky zo zlata patria dlhodobo k najobľúbenejším. Výroba zlatých šperkov dosiahla hádam najvyššieho stupňa majstrovstva. Šperkári za tisíce rokov práce so zlatom tomuto kovu porozumeli takmer dokonale.

Zlato vo svojej rýdzej forme je charakteristicky žlté. Zlato dalo dokonca  aj názov špecifickej žltej farbe. Farba zlata však nie je obmedzená na žltú. Zlatníci už dávno zistili, že farbu zlata je možné pomerne jednoducho ovplyvňovať. Stačí pridať tie správne prímesi a zlatu je možné dodať rôznorodé farby. Pri cenách zlata väčšinou platí jednoduché pravidlo. Čím zvláštnejšia farba zlata, tým je zlato drahšie. Poslednou módou je napríklad fialové zlato, ktoré bolo objavené iba nedávno na univerzite v Singapure. Oveľa častejšie sa však stretávame s bielym zlatom, ktoré je v šperkárstve takmer nenahraditeľné. Výroba šperkov z bieleho zlata je veľmi populárna. Takisto výroba šperkov z chirurgickej ocele patrí medzi časté aktivity šperkárov. Medzi menej nákladné patrí výroba šperkov z drôtu, z koráliek, z minerálov, z polodrahokamov, zo skla alebo zo striebra. Najkvalitnejšie šperky sa v zásade vyrábajú ručne. Ručná domáca výroba šperkov živí nejednu ženu. Šperky na objednávku sú spravidla jedinečné originály, ktoré nebude mať nikto na svete.

vyroba sperkov

Výroba šperkov doma môže pre mnohé ženy fungovať ako dodatočný príjem. Na internete možno nájsť návod/postup na výrobu základných šperkov. Na základe nich sa ženy môžu postupne zdokonaľovať a nakoniec tvoriť skutočné umelecké diela. Šperkovnice či iné šperky na zákazku sú výborným darčekom takmer pre každého. Šperky je možné kúpiť aj pre deti. Ponúka ich napríklad Swarovski. Technika výroby šperkov sa mení od výrobcu k výrobcovi. Výrobcov pekných šperkov môžete nájsť po celom Slovensku. V mestách ako Nitra, Bratislava, Trenčín, Košice, Trnava či Levice.