Človek má biologicky danú potrebu obklopovať sa peknými vecami. V tej najprimitívnejšie forme je krása rovná lesku a peknej farbe. Drahé kamene a polodrahokamy najrôznejšieho druhu sprevádzajú človeka už od prvého momentu, ako zliezol zo stromu a vydal sa za dobývaním Zeme.

Drahokam je skutočne drahý kameň, za ktorý sa platia v niektorých prípadoch veľké milióny. Drahokam môžeme definovať ako  minerál, ktorý si ľudstvo  cení pre jeho výnimočné estetické vlastnosti a je používaný na dekoratívne účely.

Na to, aby sme nejaký minerál mohli zaradiť do kategórie „drahokam“ musí spĺňať všetky nasledujúce podmienky:

  • nádherný lesk a farba
  • čistota
  • stálosť
  • mechanická odolnosť
  • zriedkavosť v prírode

diamant

V mnohých prípadoch je takmer synonymom drahokamy diamant. Diamanty sú symbolom bohatstva a krásy, rovnako ako zlato. Kým zlato je kov, diamant je minerál. Diamant je kompletne tvorený uhlíkom. Rovnako aj bežný grafit, ktorý sa používa do ceruziek. Grafit je však neuveriteľne krehký, a diamant je najtvrdší minerál, aký poznáme. Rozdiel medzi grafitom a diamantom je v usporiadaní uhlíkov v kryštalickej mriežke. Diamant je najčastejšie čírej alebo nažltnutej farby. Názov diamant pochádza z gréckeho slova „adamas“, čo znamená „nepremožiteľný“. Každý diamant je charakterizovaný aj vysokou disperziou svetla. Diamant je síce výnimočne tvrdý, ako kameň je však zároveň aj relatívne krehký. To znamená, že dokáže vydržať extrémny tlak, ale obyčajným nárazom ho dokážete zničiť. Pri diamantoch sa zvyčajne udáva hmotnosť – tá je zaznamenávaná v karátoch (jeden karát sa rovná 200 miligramov). Pri diamantoch sa udáva aj čírosť. Čírosť je stupeň vnútorných chýba diamantu. Diamanty sa do šperkov premieňajú pomocou brúsenia. Nebrúsený diamant nedokáže naplno zužitkovať svoje fyzikálne vlastnosti.

Rubín je ďalší kameň z rodiny drahokamov. Z geologické pohľadu je to modifikovaný korund. Má ružové až červené sfarbenie. Toto sfarbenie spôsobuje zvýšený obsah chrómu. Hodnota rubína na trhu sa odvíja od jeho farby, veľkosti, rýdzosti aj výbrusu. Od korundu sa odvodzuje aj ďalší drahokam – zafír, ktorý je na rozdiel od rubín sfarbený do modra.

smaragd

Jedným z najobľúbenejších drahokamov je smaragd, ktorý podobne ako ďalšie drahokamy dal meno aj osobitému odtieňu zelenej farby. Smaragd je mineralogická odroda berylu. Za svoju sýtozelenú farbou môže vďačiť chrómu vo svojej kryštalickej mriežke.

Polodrahokamy sú najčastejšie ozdobné kamene. Polodrahokamom na rozdiel od drahokamov chýba nejaká vlastnosť potrebná k štatútu drahokam. Polodrahokamov je pomerne veľa. Ich cena závisí najmä od farby a aktuálnej módy.

Najznámejšie polodrahokamy sú: kremeň, granát, tyrkys, topás, nefrit, turmalín či napríklad zirkón.

perly

Medzi šperkové kamene môžeme radiť aj perly. Perly však na rozdiel od drahokamov a polodrahokamov majú úplne odlišný pôvod. Perly sú organického pôvodu. Vznikajú v lastúrach. Lastúry pojmú zrnko piesku alebo inú miniatúrnu časticu,  na ktorú sa neskôr nabaľuje perleť lastúry. Spustenie tvorby perly môže byť prirodzené alebo umelé. Iniciačné základy perly sa do perlorodiek vkladajú aj umelo.

Prírodné materiály sú v šperkárstve jednoznačne veľmi obľúbené. Pri výpočte všetkých krás, ktoré príroda stvorila pre radosť ľudského oka, nesmieme zabudnúť na jantár. Jantár má 100 percentne prírodný pôvod. Pôvodom ide o skamenenú živicu stromov. Jantár môže mať množstvo podôb, pretože jeho vzhľad závisí od usporiadania živice. Tá môže obsahovať rôzne bubliny či bublinky prípadne ďalšie prírodné útvary.