Moderný človek trpí viacerými alergiami. Rôzne alergie sú predovšetkým civilizačnými chorobami. Existovali však aj v minulosti, len sme o nich nevedeli, až tak sme ich nevnímali.  Alergia sa prejavuje pri kontakte s niečím, čo telo nepozná, na čo nedokáže reagovať.

 

Kontaktná alergia na kovy

Kontaktnou alergiou na kovy trpí viac ľudí, ako si myslíte. U väčšiny ľudí sa však táto alergia nikdy neprejaví. Napríklad u mužov sa ani nemá kedy, keďže väčšina mužov žiadne šperky, či už zo zlata, alebo iného kovu nenosí.

Problémy s alergiou na šperky majú väčšinou iba ženy. Sú to ženy, ktoré si s nevôľou musia odoprieť vytúžený prstienok. Alergie na kov sa prejavujú aj sčervenaním pokožky, prípade hnisaním a tak ďalej.

 

Čo je za alergiou na striebro

Pri alergiách však medzi ľuďmi existuje mnoho povier a nepravdivých informácií. Kontaktné alergie na kovy nie sú žiadnou výnimkou. Ľudia bývajú alergickí na špecifické kovy, takže ak je šperk vyrobený zo zliatiny viacerých kovov, alergia nevzniká na túto zliatinu, ale na špecifický kov v nej. Pomerne často sa predpokladá, že alergia vzniká na striebro. Toto nie je úplne pravdou. Aj keď samozrejme u určitého percenta populácie sa môže vyvinúť alergia na striebro ako také. Za alergiou na strieborné šperky je však väčšinou nejaká prímes. Strieborné šperky nikdy nie sú tvorené čistým striebrom. Prímesi sú do striebra pridávané za účelom dodania pevnosti sa stability. Vďaka prímesiam sú strieborné šperky ďaleko lepšie upravovateľné a tvarovateľné. V strieborných šperkoch najviac problémov spôsobuje nikel. Mnohé štúdie dokázali, že na nikel je alergická takmer sedmina populácie. Ďalším nepríjemným prvkom, na ktorý je potrebné si dávať pozor, je kobalt. Ochrana voči alergénnym strieborným šperkom je pomerne jednoduchá. Ak kupujete strieborný šperk od legitímneho zdroja, ten vám určite bez problémov oznámi, aké prímesi boli pri jeho výrobe použité. Ak si chcete byť naozaj istí, že váš šperk bude pre vaše telo a pokožku bezpečný, žiadajte iba o kvalitné prímesi. Platina a titán sú kovy, pri ktorých sa naozaj nemusíte báť, že by vám spôsobili alergické reakcie.  Problémom je však ich cena – platina a titán patria k najdrahším kovom. Ich cena je dokonca vyššia ako cena zlata.

Alergia na zlato

Poďme sa pozrieť na alergiu na zlato. Zlato vo svojej čírej podobe len zriedkakedy spôsobuje alergické reakcie. Zlato je slávne aj z toho dôvodu, že je absolútne chemicky neaktívne. Zlato spôsobuje alergické reakcie iba vtedy, ak obsahuje rôzne prímesi. Toto je aj prípad bieleho zlata. Alergia na biele zlato tak závisí od prímesí. Bežné zlato je zbavované bielej farby pomocou ďalších kovov, ktoré sa do neho pridávajú. Pri výrobe bieleho zlata sa najčastejšie používa už spomínaný alergénny nikel, ktorý neskôr na pokožke vyvoláva alergénne reakcie. Biele zlato je často mylne odporúčané alergikom. Aj pri bielom zlate však existuje vhodnejšia alternatíva ako  v prípade prímesí niklu. Zlato bielené prímesou paládia je z pohľadu alergických reakcií vhodnejšou voľbou.

Najväčšie nebezpečenstvo z pohľadu alergií hrozí ženám a mužom pri bižutérií. Lacné šperky sú nebezpečné pre alergikov z viacerých uhlov pohľadu. Bižutéria je vyrobená z lacných neušľachtilých kovov. Toto nie je žiadnou novinkou a je si toho vedomí úplne každý. Väčší problém s bižutériou je jej problematický pôvod. Lacná bižutéria sa zvyčajne vyrába vo východnej Ázii, či už je to Čína, alebo Thajsko. Tieto krajiny nie sú práve povestné dodržiavaním zdravotných noriem. Bižutéria tak obsahuje neznáme kovy. Zloženie bižutérie je prakticky nemožné zistiť, keďže predajcovia bižutéria majú takmer nulové spojenie s ich výrobcami. V prípade bižutérie tak pomôže určiť alergénnosť šperku iba jeho samotné nosenie.