Výmena svadobných obrúčok pri svadobnom obrade symbolizuje lásku a vzájomnú oddanosť partnerov. Niektoré páry volia tradičné prstene, iní sa rozhodnú pre jedinečné a moderné obrúčky. Svadobné obrúčky budúcich manželov sa môžu navzájom dopĺňať, alebo každý môže zvoliť svoj individuálny štýl. Pri výbere dámskej svadobnej obrúčky hrá zásadnú úlohu zásnubný prsteň – dôležité je, aby sa dizajnovo dopĺňali a jeden druhému neprekážali. Ako je to ale s prsteňom pre pánov?

Muži nemajú taký široký výber ako ich náprotivok. Moderné klenotníctva však stále prichádzajú s novými nápadmi a dizajnmi, ktoré najlepšie vystihujú pánsku osobnosť a vycibrený vkus. Poďme sa zoznámiť a rozobrať všetky aspekty svadobných obrúčok a uľahčiť vám ich výber.

Štýly pánskych prsteňov: čo potrebujete vedieť

Pri výbere ideálnej pánskej svadobnej obrúčky musíte vziať do úvahy niekoľko nasledujúcich aspektov:

Zamerajte sa na šírku

Jedna zo základných špecifikácií, ktoré treba zvážiť, je šírka prsteňa. Užšia obrúčka pôsobí minimalisticky a hodí sa predovšetkým pre mužov so štíhlymi prstami. Naopak širšia obrúčka je oveľa nápadnejšia a býva pohodlnejšia na širších prstoch. Štandardná šírka prsteňov sa pohybuje medzi 2 mm – 6 mm. Pre mužov, ktorí nie sú zvyknutí prsteň nosiť, bude najlepšou voľbou tenšia svadobná obrúčka. Záleží však na osobných preferenciách a na tom, aká šírka by pre vás bola najvhodnejšia.

Výber materiálu

Svadobné obrúčky sú jedným zo šperkov, ktoré možno neodložíte ani doma alebo pri voľnočasových aktivitách. Jedny z najdôležitejších vlastností, ktoré je teda nutné brať do úvahy, sú odolnosť a trvanlivosť. Tá je daná predovšetkým použitým materiálom a kvalitným spracovaním. Medzi najčastejšie typy kovov, používaných pri výrobe klenotov, patrí zlato a platina. Dnes sa pomaly do módy dostávajú aj ďalšie menej tradičné kovy, ako napríklad paládium, ale nie sú zďaleka tak rozšírené a populárne ako spomínaná dvojica.

V ateliéri KLENOTA pracujú so 14 kt zlatom, ktoré má vynikajúce mechanické vlastnosti, ideálne na ručnú výrobu šperkov. Pri porovnaní s 18 kt zlatom vyniká väčšou tvrdosťou, toľko sa nepoškriabe, a navyše je cenovo dostupnejšie. Skrátka ideálny šperk na každodenné nosenie. Biele zlato je medzi pánskymi svadobnými obrúčkami momentálne stále najžiadanejšie. Je neutrálne, moderné, nadčasové a elegantné. Svadobná obrúčka zo žltého zlata je klasická a tradičná. Zároveň sa v posledných rokoch znova stáva módnym trendom, takže pokiaľ sa vám jej výrazný a hrejivý tón páči, je to pre vás určite dobrá voľba. Ružové zlato je veľmi obľúbené hlavne medzi ženami, ale báť sa ho nemusia ani muži. Na koži pôsobí veľmi decentne a jemne.

Dizajn prsteňa

Muži dávajú väčšinou prednosť jednoduchosti, a preto najčastejšie preferujú hladké svadobné obrúčky bez zbytočných ozdôb. Od tých dámskych sa tiež líšia tým, že sú masívnejšie a majú širšiu obrúčku. Pokiaľ túžite po zladení pánskeho svadobného prsteňa s dámskym, môžete sa inšpirovať svadobnými súpravami zo zlata z dielne KLENOTA. Ak by ste si ale priali individuálny štýl, nezúfajte. Zladenie dámskeho prsteňa s pánskym už dnes nie je nutnosťou. Žena si môže vybrať prsteň z ružového zlata, ale muž dá prednosť bielemu zlatu. Zatiaľ čo dámsky sa honosí diamantmi alebo drahými kameňmi, pánsky náprotivok si najčastejšie vyberá povrchovú úpravu zlata, alebo tvar prsteňa. Avšak aj muži môžu zvoliť diamantový prsteň, všetko je otázka preferencií a vkusu. Z akých možnosti máte teda na výber?

Tvary prsteňov

Najčastejšie tvary, čiže profily, obrúčok sú buď zaoblené alebo hranaté. Zaoblený okraj patrí medzi tradičný a nadčasový model prsteňov. Hladké okraje splynú s prstom a pri nosení ho človek skoro necíti. Je preto vhodný pre mužov, pre ktorých je komfort na prvom mieste.

Druhým typom je prsteň s hranatými okrajmi. Poznáte ho tak, že vrchná aj vnútorná časť je plochá, bez zakrivenia. Pôsobí moderným dojmom s nádychom minimalizmu. Hodí sa pre mužov, ktorí hľadajú niečo netradičné a chcú zaujať.

Povrchová úprava prsteňa

Každá povrchová úprava sa časom mení. Prstene vyrobené z ušľachtilých kovov do seba doslova zaznamenávajú každý prežitý deň. Akú úpravu zvoliť, aby vám čo najlepšie vyhovoval?

 

Lesklý povrch patrí medzi najobľúbenejšiu povrchovú úpravu. Vyleštený kov vyzerá veľmi elegantne a luxusne. Musíme však počítať s tým, že pravidelným nosením získava patinu, ktorú ale môžete ľahko nechať vyleštiť profesionálnym zlatníkom alebo nechať prsteň tak, ako je a ukázať jeho charakter.

Matná povrchová úprava je obľúbeným variantom pre tých, ktorí preferujú jemnejší vzhľad. Vďaka matnej textúre nie sú drobné škrabance od pravidelného nosenia tak viditeľné a zub času sa na ňom zapisuje pomalšie ako u lesklého. Nosením sa vyhladzuje a stáva sa hladším. Aj matný povrch je možné v klenotníctve obnoviť.

Vrypovaný povrch je určite zaujímavým variantom k dvom vyššie spomínaným. Tento dizajn vám môže evokovať nepokojnú vodnú hladinu alebo napríklad kôru stromu. Nepravidelné zvrásnenie dodáva prsteňu prvok nespútanosti. Bude sa páčiť mužom, ktorí radi vybočujú zo stereotypov a ocenia inšpiráciu prírodou.

Cena svadobnej obrúčky

Pánske svadobné obrúčky stoja v priemere približne 400 €, ich cena sa ale môže vyšplhať až na 2 800 € či viac. Cena sa odvíja od materiálu, štýlu, predajcu (klenotníctvo, dizajnér apod.) alebo od zvoleného drahého kameňa (diamant či drahokam).