Medzi najčastejšie kovy pre výrobu šperkov patrí zlato a striebro. Oba tieto materiály majú odlišné vlastnosti a je potrebné zvážiť, čo očakávate od daného klenotu. U svadobných obrúčok sa predpokladá, že budú na prste každý deň a budú tak často vystavené možným rizikám poškodenia. Všeobecne sa preto odporúča voliť svadobné obrúčky zo zlata. A prečo je zlato pre tieto účely vhodnejšie ako striebro zdôvodníme v tomto článku.

Kovy na výrobu šperkov nemôžu byť rýdze

V prvom rade je dobré poznamenať, že oba tieto kovy sa pred prípadným využitím v šperkoch upravujú tzv. legovaním, teda prídavkom ďalších kovov. Získajú tým potrebné vlastnosti – tvrdosť, kujnosť alebo farbu. Rýdze zlato má 24 karátov a je pre šperkárstvo príliš mäkké, preto sa používa zlato 14 karátové alebo 18 karátové. Pokiaľ má zostať prirodzene žlté, dopĺňa sa k nemu obvykle meď a striebro, ak chceme dosiahnuť bielej farby, je vhodné pridať striebro alebo zinok a tajomstvo modernej ružovej sa skrýva v medi.

Rýdzeho striebra býva v zliatine 92,5 %, zvyšok je väčšinou meď. V tomto prípade nám pri legovaní ide iba o úpravu pevnosti, nie farby. Výsledná zliatina sa nazýva šterlingové striebro. Teraz už je jasné, prečo v prípade šperkov nehovoríme o rýdzom zlate či striebre, a môžeme sa bližšie pozrieť na rozdiely medzi týmito dvoma kovmi.

Striebro je síce krásne, ale so zlatom sa nedá porovnávať

Okrem prirodzenej farby, ktorá je u striebra šedivo strieborná a u zlata zlatožltá, je výrazným rozdielom medzi týmito materiálmi hmotnosť. Striebro je podstatne ľahšie, pretože má menšiu hustotu. Z toho tiež vyplýva jedna z jeho nevýhod – ľahšie sa deformuje a je náchylnejšie k poškodeniu.

Zlato je oproti nemu pevnejšie. Dajú sa z neho vytvoriť aj jemnejšie šperky, pretože lepšie drží tvar. Táto vlastnosť je tiež výhodou pri každodennom nosení, kedy zlatý šperk lepšie obstojí. A u svadobných obrúčok s diamantmi uchytenými pomocou krapní je u zlata menšia pravdepodobnosť zlomenia krapní, ku ktorému čas od času dochádza u strieborných prsteňov. Kameň je tak vo väčšom bezpečí.

Odolnosť povrchu ako zásadný aspekt

S väčšou tvrdosťou zlata tiež súvisí trvanlivosť povrchu. U striebra sú stopy po nosení znateľné oveľa skôr a u svadobných obrúčok, ktoré zrejme plánujete nosiť dlho, sú skoré známky obnosenia naozaj nežiaduce.

U zlata nehrozí černanie

Aby sa zabránilo rýchlemu opotrebovaniu, býva striebro porhodiované. Táto ochranná vrstva ale proces bohužiaľ len spomalí. A prípadná obnova strieborného šperku je náročnejšia, pretože rhodium sa musí obrúsiť, šperk preleštiť a potom znova rhodiom ošetriť. Nepokovované zlaté šperky stačí len prebrúsiť a vyleštiť. Vrstva rhodia má u striebra tiež zabraňovať oxidácii, ktorá spôsobuje farebné zmeny v podobe černania. Práve kvôli riziku černania sa strieborné šperky neodporúčajú k dlhodobému každodennému noseniu.

Zlato je chemicky stále a farbu teda nemení. Môžete namietať, že aj u svadobných obrúčok z bieleho zlata sa vykonáva rhodiovanie. V ich prípade je to ale hlavne kvôli doladeniu požadovanej farby. Černanie zlata je možné len celkom výnimočne v dôsledku choroby, užívania liekov alebo vystavenia škodlivým chemickým zlúčeninám. Inak dôjde maximálne k žltnutiu, ktoré však nemusí byť na škodu.

Pre každodenné, dlhodobé nosenie je zlato jasná voľba

Zhrňme si teda základné dôvody prečo vyberať zlaté svadobné obrúčky. Podstatná je pevnosť, tvrdosť a variabilita spracovania tohto kovu. Ďalej je výhodou odolnosť povrchu, vďaka ktorej sa zaobídete bez výrazných známok obnosenia. A nemenej dôležitá je farebná stálosť zlata. Práve tieto argumenty snúbencov opakovane presviedčajú, že investícia do zlata sa im celoživotne oplatí.