Minimalizmus prestupuje všetkými oblasťami dizajnu, vrátane módy a šperkov. A práve minimalistické šperky nie je ťažké si zamilovať a pustiť si ich k telu. A to hneď z niekoľkých dôvodov: sú nadčasové, nezaberú veľa miesta a vymyslíte s nimi nekonečne veľa kombinácií. Aj tento trend ale môže mať mnoho rôznych podôb. Šperky môžete nosiť v duchu celkového minimalistického štýlu obliekania a zaobchádzať s nimi striedmo. Alebo sa pohrať s vrstvením pre bujný a ženskejší dojem.Minimalistické šperky využívajú základných geometrických tvarov – typicky kruhu, trojuholníka alebo rovnej línie – a vyznačujú sa tiež nízkou spotrebou materiálu. Sú opakom vyzývavosti a extravagancie, hoci aj ony môžu pútať pozornosť, najmä ak ich výber nenecháme náhode. S hotovou súpravou celkom iste chybu neurobíte, avšak tento typ šperkov sa dá nosiť aj omnoho kreatívnejšie. Prinášame vám niekoľko tipov a pravidiel, ako budete vďaka minimalistickým šperkom vyzerať ako módna ikona.

Vyberajte múdro

Ak chcete nechať vyniknúť svoju tvár, jemné napichovacie náušnice sú jasnou voľbou. Zároveň ich oceníte v situáciách, kedy je váš outfit už sám o sebe dokonale zladený a akýkoľvek väčší zásah by mu skôr uškodil.Tvar náušníc voľte podľa toho, aký efekt chcete dosiahnuť. Spravidla platí, že užšie a ostrejšie tvary vašu tvár predĺžia. Okrúhle náušnice zase majú tendenciu podporiť oblé tvary v tvári. Elegantného dojmu docielite, keď zladíte motív náušníc so vzorom šiat alebo blúzky. Na slávnostnejšie príležitosti sa hodia minimalistické náušnice s diamantmi, ktoré hravo doplnia aj sofistikovanú večernú róbu.

Hrajte sa a striedajte štýly

Dnes už neplatí, že jednotlivé tvary by sa nemali miešať, takže ak máte v jednom uchu viac dierok, nebojte sa skombinovať napríklad guľôčku s tyčinkou. Môžete si tiež pohrať s asymetriou a na každé ucho nasadiť iný tvar. Obľúbená je napríklad kombinácia hviezda – mesiac, koliesko – trojuholník a pod.Jemná retiazka s príveskom je nestarnúca klasika. Je čisto na vás, či pre vás má daný symbol špeciálny význam, alebo sa vám jednoducho len páči. Pre docielenie výraznejšieho efektu môžete na jednu retiazku navliecť viac príveskov alebo použiť techniky vrstvenia. Aj tu ale platí, že menej je viac, a vrstvenie má tiež svoje pravidlá. Retiazky by mali mať rôznu dĺžku, aby boli všetky dobre viditeľné a nezamotali sa do seba.

Ak sú retiazky rovnakého typu, výsledok je harmonický a elegantný. Ak použijeme rôzne šírky a štruktúry retiazok, prípadne pridáme aj iné materiály, napríklad koráliky, perly alebo strapce, docielime uvoľnenejšieho a viac bohémskeho vzhľadu. Skvelým základom pre rôzne kombinácie sú okrúhle medailóniky, či už hladké, alebo s gravírovaním, prípadne so vsadeným diamantom.

Romantika i business štýl

Ďalším typom šperku, ktorý vie byť neuveriteľne variabilný, je minimalistický náramok. Dnes snáď nie je obľúbenejší spôsob, ako sa ozdobiť, než niekoľkými spoločne nosenými jemnými náramkami. Na pracovnú schôdzku odporúčame zvoliť menej divokú zostavu. Pre bežné nosenie máte však voľnú ruku, ako čo sa týka množstva, tak aj mixovania rôznych farieb zlata, prípadne i iných materiálov – kože, textilných šnúrok, minerálov alebo perál. A čo nosenie náramkov na oboch zápästiach súčasne? Rozhodne áno!
Zlatníctvo KLENOTA ponúka široký výber minimalistických šperkov a v jeho ponuke nájdete aj najnovšie trendy. Šperky môžete vyberať pohodlne on-line a výhodou je, že si ich môžete prísť vyskúšať do ateliéru v centre Prahy.