Zlato, šperky, drahé hodiny. Toto sú témy možno tak v kruhoch smotánky, horných 10 tisíc. Väčšina ľudí sa k niečomu takémuto sotva dostane na pravidelne báze. O kúpe šperkov za niekoľko tisíc eur sa veru nebavíme pri pive každý víkend. A v tom väzí aj problém v momente, keď potrebujeme kúpiť luxusné hodinky, snubný prsteň či keď chceme niekoho obdarovať nejakým zaujímavým a hodnotným šperkom.

Slová ako „šperky“ či „zlato“ ešte ako tak rozumieme. Čo je to však biele zlato? Veď ono je normálne žlté…

Poďme si zodpovedať aspoň tie základné otázky ohľadne šperkov. Áno, zlato je za normálnych okolností žlté. Takúto farbu má, keď je rýdze, teda keď neobsahuje takmer žiadne prímesi. Do klenotníckeho zlata sa však zvyčajne primiešavajú ďalšie kovy, ktoré zlepšujú jeho mechanické vlastnosti a takisto môžu meniť jeho farbu. V prípade bieleho zlata je to nikel alebo paládium. Biele zlato je pevnejšie a lepšie sa leští.

Ďalšou častou otázkou je „čo je karát?“. Karát je jednotka, ktorou sa meria váha a zároveň aj rýdzosť zlata. Karát sa používa aj pri diamantoch. „Čo je diamant?“, môžete sa spýtať. Diamant je najtvrdší nerast zložený z atómov uhlíka, ktorý je charakterizovaný aj vysokým lomom svetla. S diamantmi súvisí aj otázka „čo sú 4C?“. Štyri písmená „C“ označujú vlastnosti diamantu – farba (color),brus (cut), čistota (clarity) a karát (carat).

hodinky

Hodinky takisto patria medzi dôležité šperky. Tu je potrebné si uvedomiť rozdiel medzi spôsobom pohonu hodiniek (mechanické, quartzové). Sklíčko hodiniek je vždy menej významnou súčiastkou ako strojček hodiniek. Je to práve strojček hodiniek, ktorý rozhoduje o ich cene, o ich kvalite. V prípade akýchkoľvek pochybností je dobré sa pri šperkoch informovať. Veď dnes sú informácie naozaj ľahko dostupné. Nájdete ich na internete alebo vám poradia pracovníci klenotníctva či zlatníctva. V dobrom obchode by vám vždy mali vedieť profesionálne poradiť.