Zlato je už od nepamäti obľúbeným kovom, ktorý symbolizuje bohatstvo. V ľudskej mytológii je zlato takmer vždy spájaná s výrazne žltou, respektíve zlatou farbou. V šperkárstve sa však zo zlatom dejú hotové zázraky. V šperkárstve poznáme aj ďalšie farby zlata.

Zlato je mäkký kov, ktorý vo svojej rýdzej podobe má typickú žltú farbu. V šperkárstve sa však zlato v rýdzej podobe používa iba zriedka, keďže pre potreby šperkov je zlato príliš  mäkké. Za účelom úpravy vlastností zlata sa do neho pridávajú rôzne ďalšie kovy. Takto sa vytvárajú zliatiny. Ide o obyčajné zmiešanie dvoch kovov. Medzi nimi nedochádza k žiadnej chemickej reakcii. K interakcii medzi dvoma či viacerými zložkami dochádza na inej úrovni.

fialove zlato

Najznámejšie zlato nie žltej farby je tzv. biele zlato. Pri výrobe bieleho zlata dochádza k pridávaniu niklu a páládia. Pričom nikel je považovaný za významný alergén a neodporúča sa pre alergikov. Zliatiny s paládiu sú oveľa jemnejšie a vhodnejšie pre bežnú populáciu. Biele zlato je veľmi pevné a umožňuje leštenie do veľmi vysokého stupňa lesku.

Šperkárstvo za roky svojho výskumu objavilo zlato rôznych farieb. Poslednou novinkou na trhu je fialové zlato. Fialové zlato vzniklo v Juhovýchodnej Ázii, presnejšie v meste Singapur. Tu na polytechnickej univerzite jeden profesor objavil, ako rôznymi prímesami upraviť zlato do peknej fialovej farby. Pri fialovom zlate je 80 percent zliatiny tvorenej rýdzim zlatom. Zvyšných 20 percent je tvorených prímesami. Fialové zlato má na rozdiel od bieleho zlata obmedzené použitie v šperkoch. Jeho možnosti tvarovania sú limitované. Toto je aj dôvod, prečo nekúpite prstene kompletne z fialového zlata. Tento druh zlata sa využíva na časti šperkov, na vytváranie zaujímavých farebných kontrastov. Cena šperkov z fialového zlata je vyššia ako u bežných zlatých šperkov. Pri šperkoch vo všeobecnosti platí, že čím zvláštnejšia farba zlatého šperku, tým je potrebné počítať s vyššou cenou.