Výber zásnubného prsteňa by bol jednoduchý pre ženy. Problémom je to, že zásnubný prsteň spravidla vyberajú muži, ktorí veľké praktické znalosti zo sveta šperkov nemajú. Takto sa muži dostávajú do situácie, kedy sa kúpy zásnubného prsteňa obávajú. Zásnubné prstene sú pre nich veľká neznáma.

Výber materiálu zásnubného prsteňa

Materiál, z ktorého je zásnubný prsteň vyrobený, patrí k najdôležitejším aspektom prsteňa. Tento materiál do veľkej miery rozhoduje aj o konečnej cene zásnubného prsteňa. Zásnubný prsteň z bieleho zlata patrí medzi najobľúbenejšie varianty zásnubných prsteňov. Alternatívou je žlté zlato. Pravý zlatý prsteň k zásnubám už nejako patrí. K dispozícii je však aj zlato ďalších farieb. Farba zlata závisí od prímesí, ktoré obsahuje. V prsteňoch sa zlato len veľmi zriedka vyskytuje v jeho rýdzej podobe. Zlatníci a šperkári pridávajú do zlata rôzne prímesi, ktoré zlepšujú jeho mechanické vlastnosti. Populárne je napríklad ružové zlato, ktoré sa vyrába pridávaním medi  do zlatej zliatiny. V poslednej dobe sa do popularity dostáva aj fialové zlato. Táto jedinečná novinka prichádza zo Singapuru. Fialové zlato však má odlišné mechanické vlastnosti a nie je možné z neho vyrobiť celý prsteň. Fialové zlato sa využíva na dekoráciu prstene, keď sa využíva výrazný kontrast fialovej farby zo svetlou farbou bežného zlata.

snubny prsten

Cenovo ďaleko prijateľnejšou alternatívou k zlatu je chirurgická oceľ. Chirurgická oceľ má výborné vlastnosti, je nealergická a na oko pôsobí veľmi príjemne. Na rozdiel od zlata je aj veľmi cenovo prijateľná. Na výrobu zásnubných prsteňov sa využíva aj striebro. Zo striebrom však prichádza aj niekoľko podstatných problémov. Zo striebrom môžu byť spojené rôzne alergické reakcie, keďže striebro sa nepredáva čisté, ale pridávajú sa do neho prímesi. Najproblematickejším je nikel, ktorý spôsobuje približne u jednej sedminy populárice zdravotné problémy. Alternatívou k niklu je kadmium.  Strieborné prstene takisto nemajú veľmi dobrú životnosť, čo je pri zásnubnom prsteni, ktorý by mal vydržať desiatky rokov, pomerne veľký problém. Najlepšou voľbou z tohto pohľadu je titánový alebo platinový zásnubný prsteň. Vybrať si môžete napríklad značku Swarovski.

Kamene zásnubných prsteňov

snubny prsten

V ideálnom prípade by každý muž zakúpil svojej vyvolenej diamantový zásnubný prsteň. Zásnubné prstene s diamantom sú naozaj to najkrajšie, čo existuje. Problém s diamantmi je však v ich cene. Zásnubný prsteň by mal byť ozdobený minimálne jedným väčším bielym kameňom (soliter je prsteň z jedným osadeným kameňom).

Ceny diamantov sú však pomerne vysoké a nie každý muž si môžu dovoliť po nich siahnuť. To je aj dôvod, prečo väčšina zásnubných prsteňov žiadny diamant neobsahuje. Ako náhrada za diamant sa najčastejšie používa zirkón, ktorý je prirodzene sfarbený trochu do modra. Pri kvalitnom vybrúsení je však na nerozoznanie od pravých diamantov. Zásnubný prsteň s briliantom je však vždy krajším darčekom ako prsteň s akýmikoľvek náhradami.

Veľkosť zásnubného prsteňa

Pri výbere zásnubného prsteňa neradno podceniť jeho veľkosť. Zásnubný prsteň by mal ženy sedieť perfektne. Toto je aj dôvod, prečo je dobré prst vopred zmerať. Tento problém je možné riešiť aj zmeraním iného prsteňa. Merať je potrebné konkrétny prst, na ktorý prsteň bude putovať. Prstene je možné neskôr teoreticky zmenšiť. Táto operácia však môže viesť k vypadávaniu kameňov.

Ceny zásnubných prsteňov

Najlacnejší zásnubný prsteň sa dá kúpiť už za pár eur. Zvyčajne je vyrobený z chirurgickej ocele a neobsahuje žiadne kamene. Jednoduchý zlatý prsteň kúpite už od 50 eur. Kvalitné zlaté prstene osadené diamantom váš budú stáť aj niekoľko tisíce eur.